Tallinna mõõk

Vehklemisklubi ametlik koduleht

Ajalugu

Vehklemine on võitlusviis ja spordiala, kus vastased püüavad teineteist tabada relva torke või löögiga. Sportlik vehklemine jaguneb epeeks, floretiks ja espadroniks. Kolm kategooriat erinevad teineteisest reeglite ning relvade poolest.

Sportlik vehklemine sai alguse Inglismaal 16. sajandil ja Prantsusmaal eriti Louis XIV õukonnas 17. sajandil, mil see oli ainult aadlike ja õppurite privileeg. Vehklemises on endiselt liigutusi ja reegleid, mis on pärit tollest ajast. Spordialaks muutus vehklemine 19. sajandil, kui duellide pidamine Euroopas keelati.

Eesti vehklemissport sai 2008. aastal 100 aastaseks. Alates 1991. aastast tegeletakse eestis ainult epeevehklemisega.

Epee kaalub umber 770 grammi (sõltuvat relva kokkupanemisel kasutatud juppidest), tema kogupikkus on 110 cm, tera on kolmekandiline, selle pikkus on 90 cm (laste epeeterad on lühemad ja kergemad). Tera paine võib olla allapoole kuni 1cm. Relva otsas asub kontaktotsik, mis kutsub aparaadis signaali esile siis, kui otsikule mõjuva jõu suurus on vähemalt 750 grammi. See relvaliik on välja kasvanud duellimõõgast. Tegemist on torkerelvaga, mille tabamispiirkonna moodustab kogu keha. Torkeid fikseerib fiksaator. Mõlemad võistlejad võivad saada korraga punkti, kui torked on sooritatud vähem kui 40 millisekundilise vahega.

Vehklemisklubi Tallinna Mõõk on asutatud 8. september 1991. aastal Tallinnas.