Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Embrich, Irina IREM  EST 
2 Kuusk, Kristina ENG  EST 
3 Paju, Nelli ENG  EST 
4 Kirpu, Erika TK  EST 
5 Hark, Anu TM  EST 
6 Oleinik, Julia PK  EST 
7 Manajenkova, Liza 10  SBSKD  EST 
8 Azizova, Madina 11  TM  EST 
9 Salm, Gaia-Marianna 12  TM  EST 
10 Fedoruk, Anzelika 14  TM  EST 
11 Skoblov, Sandra 14  IREM  EST 
12 Glinkin, Kärol-Liina 17  TM  EST 
13 Borisova, Marina 18  EEX  EST 
14 Ossipov, Oliivia 22  TM  EST 
15 Kuznetsova, Jelizaveta 23  IREM  EST 
16 Smõtskova, Zinaida   ENG  EST 
17 Karpova, Darja   FLO  EST 
18 Prela, Anna   SBSKD  EST 
19 Pekkermann, Kaire   EEX  EST 
20 Melles, Heleri   ENG  EST 
21 Truuse, Olga   PK  EST 
22 Klinduhhova, Aija   RÜN  EST 
23 Melles, Anne-Mai   ENG  EST 
24 Palk, Madli   ENG  EST 
25 Jefimova, Maria   PK  EST 
26 Salminen, Laura   H5O  FIN 
27 Lebedeva, Veronika   SBSKD  EST 
28 Kreivald, Tatjana   FLO  EST 
29 Kõiv, Hip   EEX  EST 
30 Iljina, Diana   FLO  EST 
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Fedoruk, Anzelika
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 11 +14
Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST
2 D1 D1 V5 V5 V5 3 0.60 17 20 -3
Embrich, Irina
IREM / EST
3 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 13 +11
Truuse, Olga
PK / EST
4 D2 D4 D3 D4 V4 1 0.20 17 24 -7
Melles, Heleri
ENG / EST
5 D4 D4 D3 V5 V5 2 0.40 21 23 -2
Kõiv, Hip
EEX / EST
6 D0 D2 D1 D4 D4 0 0.00 11 24 -13
Referee(s):
Lozovaja, Svetlana
EST

Pool #2
On strip 2  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Skoblov, Sandra
IREM / EST
1 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.80 22 13 +9
Pekkermann, Kaire
EEX / EST
2 D3 V5 V5 D4 D2 2 0.40 19 19 0
Iljina, Diana
FLO / EST
3 D0 D1 D1 D0 D0 0 0.00 2 25 -23
Klinduhhova, Aija
RÜN / EST
4 D4 D3 V5 D3 D1 1 0.20 16 21 -5
Salm, Gaia-Marianna
TM / EST
5 D1 V5 V5 V5 D0 3 0.60 16 17 -1
Kuusk, Kristina
ENG / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 5 +20
Referee(s):
Valiulin, Dmitri
TK / EST

Pool #3
On strip 3  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Melles, Anne-Mai
ENG / EST
1 D4 D4 V5 V5 V5 3 0.60 23 17 +6
Paju, Nelli
ENG / EST
2 V5 D4 V5 V5 D4 3 0.60 23 15 +8
Borisova, Marina
EEX / EST
3 V5 V5 V5 D2 D0 3 0.60 17 19 -2
Kreivald, Tatjana
FLO / EST
4 D0 D0 D1 D4 D0 0 0.00 5 25 -20
Prela, Anna
SBSKD / EST
5 D3 D1 V5 V5 D0 2 0.40 14 21 -7
Azizova, Madina
TM / EST
6 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 9 +15
Referee(s):
Salm, Jüri
TM / EST

Pool #4
On strip 4  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Jefimova, Maria
PK / EST
1 V5 V5 D4 V5 D4 3 0.60 23 18 +5
Manajenkova, Liza
SBSKD / EST
2 D2 V5 D4 V5 D1 2 0.40 17 20 -3
Karpova, Darja
FLO / EST
3 D2 D1 D3 D0 D0 0 0.00 6 25 -19
Ossipov, Oliivia
TM / EST
4 V5 V5 V5 D1 D1 3 0.60 17 21 -4
Palk, Madli
ENG / EST
5 D4 D4 V5 V5 D1 2 0.40 19 16 +3
Kirpu, Erika
TK / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
Referee(s):
Hanstein, Aariu
ENG / EST

Pool #5
On strip 5  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Smõtskova, Zinaida
ENG / EST
1 D4 D4 D3 D3 D1 0 0.00 15 25 -10
Salminen, Laura
H5O / FIN
2 V5 V5 V5 D4 D4 3 0.60 23 18 +5
Lebedeva, Veronika
SBSKD / EST
3 V5 D3 V5 D2 D1 2 0.40 16 22 -6
Kuznetsova, Jelizaveta
IREM / EST
4 V5 D1 D3 D3 D3 1 0.20 15 23 -8
Oleinik, Julia
PK / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 14 +11
Hark, Anu
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.80 22 14 +8
Referee(s):
Salm, Juhan
TM / EST

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Kuusk, Kristina ENG  EST  1.00  25  +20  Advanced
2 Kirpu, Erika TK  EST  1.00  25  +18  Advanced
3 Fedoruk, Anzelika 14  TM  EST  1.00  25  11  +14  Advanced
4 Oleinik, Julia PK  EST  1.00  25  14  +11  Advanced
5 Azizova, Madina 11  TM  EST  0.80  24  +15  Advanced
6 Embrich, Irina IREM  EST  0.80  24  13  +11  Advanced
7 Skoblov, Sandra 14  IREM  EST  0.80  22  13  +9  Advanced
8 Hark, Anu TM  EST  0.80  22  14  +8  Advanced
9 Paju, Nelli ENG  EST  0.60  23  15  +8  Advanced
10 Melles, Anne-Mai   ENG  EST  0.60  23  17  +6  Advanced
11T Salminen, Laura   H5O  FIN  0.60  23  18  +5  Advanced
11T Jefimova, Maria   PK  EST  0.60  23  18  +5  Advanced
13 Salm, Gaia-Marianna 12  TM  EST  0.60  16  17  -1  Advanced
14 Borisova, Marina 18  EEX  EST  0.60  17  19  -2  Advanced
15 Glinkin, Kärol-Liina 17  TM  EST  0.60  17  20  -3  Advanced
16 Ossipov, Oliivia 22  TM  EST  0.60  17  21  -4  Advanced
17 Palk, Madli   ENG  EST  0.40  19  16  +3  Advanced
18 Pekkermann, Kaire   EEX  EST  0.40  19  19  Advanced
19 Melles, Heleri   ENG  EST  0.40  21  23  -2  Advanced
20 Manajenkova, Liza 10  SBSKD  EST  0.40  17  20  -3  Advanced
21 Lebedeva, Veronika   SBSKD  EST  0.40  16  22  -6  Advanced
22 Prela, Anna   SBSKD  EST  0.40  14  21  -7  Advanced
23 Klinduhhova, Aija   RÜN  EST  0.20  16  21  -5  Advanced
24 Truuse, Olga   PK  EST  0.20  17  24  -7  Advanced
25 Kuznetsova, Jelizaveta 23  IREM  EST  0.20  15  23  -8  Eliminated
26 Smõtskova, Zinaida   ENG  EST  0.00  15  25  -10  Eliminated
27 Kõiv, Hip   EEX  EST  0.00  11  24  -13  Eliminated
28 Karpova, Darja   FLO  EST  0.00  25  -19  Eliminated
29 Kreivald, Tatjana   FLO  EST  0.00  25  -20  Eliminated
30 Iljina, Diana   FLO  EST  0.00  25  -23  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Kuusk, Kristina
ENG / EST
 
  (1) Kuusk, Kristina
ENG / EST
 
(32) -BYE-   
    (1) Kuusk, Kristina
ENG / EST
 
(17) Palk, Madli
ENG / EST
 
  15 - 3
Ref:  Lozovaja, Svetlana  EST 
  (17) Palk, Madli
ENG / EST
 
 
(16) Ossipov, Oliivia
TM / EST
 
15 - 11
Ref:  Lozovaja, Svetlana  EST 
 
    (9) Paju, Nelli
ENG / EST
 
(9) Paju, Nelli
ENG / EST
 
  15 - 12
Ref:  Lozovaja, Svetlana  EST 
  (9) Paju, Nelli
ENG / EST
 
   
(24) Truuse, Olga
PK / EST
 
15 - 4
Ref:  Lozovaja, Svetlana  EST 
   
    (9) Paju, Nelli
ENG / EST
 
 
(25) -BYE-    15 - 9
Ref:  Lozovaja, Svetlana  EST 
 
  (8) Hark, Anu
TM / EST
 
 
(8) Hark, Anu
TM / EST
 
   
    (9) Paju, Nelli
ENG / EST
 
(5) Azizova, Madina
TM / EST
 
  15 - 9
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
  (5) Azizova, Madina
TM / EST
 
   
(28) -BYE-       
    (11T) Salminen, Laura
H5O / FIN
 
   
(21) Lebedeva, Veronika
SBSKD / EST
 
  15 - 10
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
   
  (11T) Salminen, Laura
H5O / FIN
 
     
(11T) Salminen, Laura
H5O / FIN
 
15 - 7
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
     
    (13) Salm, Gaia-Marianna
TM / EST
 
 
(13) Salm, Gaia-Marianna
TM / EST
 
  7 - 5
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
 
  (13) Salm, Gaia-Marianna
TM / EST
 
   
(20) Manajenkova, Liza
SBSKD / EST
 
15 - 6
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
   
    (13) Salm, Gaia-Marianna
TM / EST
 
 
(29) -BYE-    15 - 12
Ref:  Valiulin, Dmitri  TK / EST 
 
  (4) Oleinik, Julia
PK / EST
 
 
(4) Oleinik, Julia
PK / EST
 
   
    (2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
(3) Fedoruk, Anzelika
TM / EST
 
  15 - 14
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
  (3) Fedoruk, Anzelika
TM / EST
 
   
(30) -BYE-       
    (3) Fedoruk, Anzelika
TM / EST
 
   
(19) Melles, Heleri
ENG / EST
 
  15 - 13
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
   
  (14) Borisova, Marina
EEX / EST
 
     
(14) Borisova, Marina
EEX / EST
 
15 - 14
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
     
    (6) Embrich, Irina
IREM / EST
 
   
(11T) Jefimova, Maria
PK / EST
 
  15 - 4
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
   
  (22) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
       
(22) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
15 - 14
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
       
    (6) Embrich, Irina
IREM / EST
 
     
(27) -BYE-    15 - 5
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
     
  (6) Embrich, Irina
IREM / EST
 
     
(6) Embrich, Irina
IREM / EST
 
       
    (2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
 
(7) Skoblov, Sandra
IREM / EST
 
  15 - 9
Ref:  Hanstein, Aariu  ENG / EST 
 
  (7) Skoblov, Sandra
IREM / EST
 
   
(26) -BYE-       
    (7) Skoblov, Sandra
IREM / EST
 
   
(23) Klinduhhova, Aija
RÜN / EST
 
  15 - 14
Ref:  Hanstein, Aariu  ENG / EST 
   
  (10) Melles, Anne-Mai
ENG / EST
 
     
(10) Melles, Anne-Mai
ENG / EST
 
15 - 4
Ref:  Hanstein, Aariu  ENG / EST 
     
    (2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
 
(15) Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST
 
  15 - 11
Ref:  Hanstein, Aariu  ENG / EST 
 
  (15) Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST
 
   
(18) Pekkermann, Kaire
EEX / EST
 
15 - 14
Ref:  Hanstein, Aariu  ENG / EST 
   
    (2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
 
(31) -BYE-    15 - 3
Ref:  Salm, Jüri  TM / EST 
 
  (2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
 
(2) Kirpu, Erika
TK / EST
 
   
   

Final Results
Event finished at 1:25 PM
Place Name Club(s) Country
1 Kirpu, Erika TK  EST 
2 Paju, Nelli ENG  EST 
3T Salm, Gaia-Marianna TM  EST 
3T Embrich, Irina IREM  EST 
5 Kuusk, Kristina ENG  EST 
6 Fedoruk, Anzelika TM  EST 
7 Skoblov, Sandra IREM  EST 
8 Salminen, Laura H5O  FIN 
9 Oleinik, Julia PK  EST 
10 Azizova, Madina TM  EST 
11 Hark, Anu TM  EST 
12 Melles, Anne-Mai ENG  EST 
13 Borisova, Marina EEX  EST 
14 Glinkin, Kärol-Liina TM  EST 
15 Palk, Madli ENG  EST 
16 Prela, Anna SBSKD  EST 
17 Jefimova, Maria PK  EST 
18 Ossipov, Oliivia TM  EST 
19 Pekkermann, Kaire EEX  EST 
20 Melles, Heleri ENG  EST 
21 Manajenkova, Liza SBSKD  EST 
22 Lebedeva, Veronika SBSKD  EST 
23 Klinduhhova, Aija RÜN  EST 
24 Truuse, Olga PK  EST 
25 Kuznetsova, Jelizaveta IREM  EST 
26 Smõtskova, Zinaida ENG  EST 
27 Kõiv, Hip EEX  EST 
28 Karpova, Darja FLO  EST 
29 Kreivald, Tatjana FLO  EST 
30 Iljina, Diana FLO  EST